Parhelia neboli vedlejší slunce na pražském nebi v únoru před dvěma lety. Halové jevy v atmosféře jsou četnější v horských oblastech než ve smogem znečištěných velkých městech, ale 3. února 2006 mohly tento krásný nebeský úkaz sledovat tisíce obyvatel a návštěvníků našeho hlavního města. Stačilo jen trochu zvednout hlavu.

 

Kdo ji ale zaklonil úplně, uviděl další z halových jevů – cirkumzenitální oblouk. Je to menší duhový oblouk, který je viditelný přímo nad hlavou každého pozorovatele, který si jej pak nosí jako vlastní svatozář. A kdo se otočil ke slunci zády, tak uviděl dva bílé body, tedy boční slunce, která jsou na pomyslné obruči na nebi vzdálená 270° od slunečního kotouče.

Úkaz 3. února 2006 trval poměrně dlouho, a tak jsem měl čas najít si dobré stanoviště v Kinského zahradě na Petříně a vyfotit vrcholovou fázi s kubisticky rozpitým sluncem a perfektně vybarvenými vedlejšími slunci. Čtvrté slunce – odraz paprsků od hladiny Vltavy pod jedním z pražských mostů – byl už jen bonus navíc, který podtrhuje výjimečnost chvíle, na jejíž opakování od té doby marně čekám.

Halové jevy přitom nejsou tak úplně vzácné. Na stránkách s těmito úkazy jsou desítky fotografií různých autorů a stále přibývají. Ale jako u většiny věcí a událostí našich životů i u halových jevů platí to, že musíte být ve správnou chvíli na správném místě a pokud jste připraveni, štěstí si vás už najde samo.

 

Odkaz na stránky s optickými úkazy v atmosféře - ukazy.astro.cz/galerie.php
© This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - Langweil.info «» Prago.info